Grzybica cewki moczowej

Dość często, szczególnie u kobiet, co jest wynikiem budowy anatomicznej,  pojawia się grzybica cewki moczowej. Takie zakażenie to dość nieprzyjemna dolegliwość, ponieważ wiąże się to z bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu, a także często ciągłe parcie na mocz. Często schorzeniu towarzyszy nieprzyjemny świąd. Niestety, u kobiet najczęściej dochodzi również do zakażenia pochwy, która znajduje się  bardzo blisko ujścia cewki moczowej. O zakażeniu pochwy najczęściej świadczą upławy o konsystencji sera twarogowego. U mężczyzn z cewki moczowej może sączyć się biała wydzielina, ujście cewki może być podrażnione i zaczerwienione. Inne objawy są podobne jak u kobiet.

Najczęściej na podstawie samych objawów, które nie są jakieś typowe, ponieważ identycznie wygląda ze strony chorego zakażenie cewki moczowej przez bakterie. Lekarze zazwyczaj wypisują standardowo leki i tylko niektórzy z nich zalecają i to najczęściej tzw. ogólne badanie moczu. Jednak  zapalenie lubi powracać i to najczęściej powinno być powodem rozszerzonej diagnostyki – należy zrobić  pełen posiew, który sprawdzi, co zaatakowało cewkę moczową chorego. Tak jak się wykonuje posiew bakteryjny, w taki sam sposób należy wykonać  posiew mykologiczny, żeby dowiedzieć się, jakie ewentualnie grzyby zaatakowały. Posiew daje odpowiedź na to, jakiego wroga należy zniszczyć.

Gdy okaże się, że to grzybica, to należy zastosować  leki przeciwgrzybiczne, na które grzyb jest wrażliwy, bo to gwarantuje skuteczną kurację. Jednak zawsze przy kuracji czy to antybiotykami zwalczającymi grzybicę czy bakterie należy przyjmować profilaktycznie probiotyki, żeby  zrównoważyć florę bakteryjną. Zaniechanie wzmocnienia organizmu probiotykami doprowadzić może do sytuacji, że jakieś grzyby (te częściej) lub bakterie dzięki zaburzonej równowadze w mikroflorze zaczną się nadmiernie rozmnażać i powodować kłopoty zdrowotne.

Badanie na obecność grzybów nie zawsze daje właściwy wynik. Najbardziej wiarygodne jest badanie określane jako analiza mikroskopowa żywej kropli krwi. Czasami zdarza się, że inne metody badawcze się nie sprawdzają ponieważ w badaniach sprawdza si ę, czy powstały przeciwciała. Gdy organizm jest zmęczony ciągłą walką z drobnoustrojami, wówczas nie jest w stanie wyprodukować dużej ilości przeciwciał i badania wychodzą przekłamane. W tradycyjnym laboratorium najczęściej bada się, pod kątem szukania grzybów, kał, a w wypadku zapalenia cewki moczowej wskazany jest posiew moczu.

Należy jeszcze wziąć pod uwagę jedno. Jeśli grzybica pojawia się u osób, które są w związku i prowadzą życie intymne, to leczenie grzybicy powinno dotyczyć obojga, ponieważ będą się oni cały czas wzajemnie zarażać, co wydaje się oczywiste. U mężczyzn objawem grzybicy mogą być wszelkie zmiany na prąciu,  jakieś krostki, plamy mogą świadczyć również o grzybicy.

Teoretycznie wydaje się, że w XXI wieku łatwo jest odróżnić zakażenie grzybicze od bakteryjnego. Jednak w praktyce okazuje się to czasami bardzo trudne. Dlatego wszelkie zakażenia należy przed rozpoczęciem leczenia zdiagnozować, by sprawdzić, co zaatakowało narząd: grzyby, czy bakterie.

Zapytania z google:

  • grzybica cewki moczowej
  • swędzenie cewki moczowej
  • grzybica cewki moczowej u meżczyzn
  • grzybica cewki moczowej objawy
  • świąd cewki moczowej
  • grzybicze zapalenie cewki moczowej
  • grzybica cewki moczowej leczenie
  • biała wydzielina z cewki moczowej
  • grzybica cewki moczowej u mężczyzn leczenie
  • grzybicze zapalenie cewki moczowej u mężczyzn