Grzybica gardła

Ból gardła, stany zapalne i ropne gardła to dość częste  problemy w naszym przejściowym klimacie. W zasadzie grzybica gardła jest powiązana z grzybicą jamy ustnej, która może pojawić się  nawet u  noworodków. Objawem grzybicy jamy ustnej u najmłodszych są tzw. pleśniawki. Z pleśniawkami łatwo sobie radzą preparaty przeciwgrzybicze. Najczęściej w ciągu całego życia i to niezależnie od wieku grzybica gardła pojawia się w czasie kuracji antybiotykowych.

Jak przy każdej grzybicy, tak i przy grzybicy gardła najpoważniejsze czynniki to zaburzenie równowagi drobnoustrojów w organizmie spowodowane antybiotykami. Poważą przyczyną schorzenia jest obniżona odporność organizmu, a ta może mieć bardzo wiele przyczyn. Na pewno ważny jest tu wiek – osoby starsze i małe dzieci są mniej odporne. Jednak bardzo ważne jest także odżywianie – duża podaż węglowodanów w diecie łącznie z jedzeniem słodyczy to czynnik sprzyjający i to bardzo wszelkim grzybicom – wszystkie grzyby żywią się bowiem cukrem i on sprzyja ich rozwojowi. Śluzówka gardła jest bardzo podatna na zakażenia grzybicze, ponieważ wszelkie zaburzenia hormonalne, zachwianie równowagi w mikroflorze, cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy też  nadczynność przytarczyc, niedobory żelaza i kwasu foliowego, a także choroby takie jak cukrzyca, czy w  końcu immunosupresja  mogą  być powodem grzybicy gardła.

Najczęściej grzybica gardła objawia się pojawieniem białych grudek w gardle – czasami  osadzają się one na migdałach, które z tego powodu mają zmiany, takie małe „kratery”(dziurki, w których  gromadzi się nalot). Można go usunąć, a w zasadzie należy to zrobić, by szybciej pozbyć się grzybów.

W zasadzie w obrębie jamy ustnej i gardła występują trzy rodzaje grzybic:
kandydoza rumieniowa
kandydoza rzekomobłoniasta, czyli wspomniane już wcześniej pleśniawki
kandydoza przewlekła hiperplasytczna  – trudne do leczenia schorzenie dotykająca głównie palaczy.

Oczywiście, pojawienie się grzybicy wymaga leczenia. Jednak zawsze należy zmienić dietę, a przede wszystkim odstawić wszelkie węglowodany – cukier to najlepsza pożywka dla wszelkich grzybów.  Należy profilaktycznie dbać o to,żeby grzyby nie miały szans na rozwój  w gardle – należy sprawdzać, czy pasta do zębów, płyn do płukania jamy ustnej zawierają chlorheksydynę, substancję grzybobójczą. Na grzyby działa nawet zwykła aspiryna. Jeśli pojawią się zmiany grzybicze to pomaga płukanie gardła roztworem z nadmanganianu potasu, jodyny, czy  nawet wody utlenionej, można ssać chlorchinaldin, a wiele osób poleca płukanie gardła roztworem propolisu.

Wszystkie te leki i jeszcze wiele innych niszczy objawy grzybicy w gardle, ale zazwyczaj problem powraca, gdy problem leży gdzie indziej – bardzo często grzybice pojawiają się wówczas, gdy w przewodzie pokarmowym dochodzi do niekontrolowanego rozwoju grzybów.

Należy przy jakichkolwiek zmianach w gardle robić wymaz, ponieważ podobnie mogą wyglądać infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Wiedząc, co jest przyczyną, można   rozpocząć właściwe leczenie.

Zapytania z google:

  • grzybica gardła
  • grzybica gardla
  • grzybica gardła objawy
  • grzyby w gardle
  • grzybica w gardle
  • kandydoza gardła
  • grzyb w gardle
  • grzybica gardła zdjęcia
  • pleśniawki w gardle
  • objawy grzybicy gardła