Grzybica pęcherza moczowego

Człowiek jest istotą nieco źle „skonstruowanym” i często jest to powodem problemów. Jednym z takich  często powtarzającym się problemem jest zakażenie dróg moczowych, w tym pęcherza. Bardzo często jest to zakażenie grzybami.

Jelito grube i ujście cewki moczowej są w bliskim sąsiedztwie. Z natury w jelicie grubym jest sporo grzybów, które bywają niegroźne, gdy flora bakteryjna jest stabilna. Jednak , szczególnie u kobiet, odległość między jelitem grubym a cewką moczową jest na tyle nieduża, że przy nieumiejętnych zabiegach higienicznych może kobieta, czy dziewczyn(k)a wprowadzić grzyby z jelita grubego do cewki moczowej, a stamtąd  już bliska droga do pęcherza moczowego. Bardzo często zapalenie pęcherza moczowego to efekt  nieleczonego zapalenia cewki moczowej – szczególnie jak ich powodem były grzyby, to wówczas łatwo o to, by te grzyby rozwinęły się w pęcherzu.

Wspomniana już wyżej niedoskonała budowa układu moczowego i pokarmowego jest widoczna jeszcze w innym układzie. Otóż, naczynia limfatyczne  które są w okolicy odbytnicy są bezpośrednio połączone z układem moczowo-płciowym. I to jest druga, bardzo częstą droga zakażenia grzybami. Często jest bowiem tak, że na początku osoba zakażona odczuwa bóle w krzyżu, czy w podbrzuszu, czasami w tym okresie nie ma żadnego dyskomfortu ze strony cewki moczowej.

Bardzo często osoby chore na cukrzycę,  a także chore na AIDS czy choroby nowotworowe, kolagenozy i różnego typu przewlekłe zakażenia bakteryjne często są wskazaniem do leczenia antybiotykami, czy chemioterapeutykami, co bardzo niszczy florę bakteryjną i daje  możliwość do rozwoju grzybów. Pęcherz moczowy często jest atakowany przez grzyby u chorych z takimi problemami.

Trzeba  pamiętać o jednym. Grzybicze zapalenie pęcherza moczowego to schorzenie, którego objawy nie wskazują na to, czy doszło do zakażenia bakteriami, czy zaatakowały grzyby. Jednak dokładne rozpoznanie jest bardzo ważne, ponieważ leczenie wygląda zupełnie inaczej.
Grzyby wymagają innych leków niż bakterie, ale w obu przypadkach  należy przyjmować probiotyki.

W zasadzie są trzy takie okresy w życiu, gdy łatwiej zapada się na zapalenie pęcherza. Pierwszy taki okres to  przypada na czas niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa. Drugi dotyczy kobiet w ciąży i w połogu (okresie po urodzeniu dziecka), trzeci okres dotyczy panów i związany jest z typową dla nich przypadłością,czyli przerostem prostaty.

Po stwierdzeniu, jakie są przyczyny zapalenia pęcherza, należy energicznie zabrać się za leczenie. W stanach dość ostrych, gdy pojawia się gorączka lub stan podgorączkowy zalecane jest pozostanie w łóżku, picie 2 litrów wody, herbatek ziołowych. Należy również jak najczęściej oddawać mocz i powinno być go w ciągu doby ile dostarczyło się płynów. Należy oczywiście dbać o higienę, a także unikać, pomimo bólu, który często towarzyszy schorzeniu, tabletek przeciwbólowych, które niszczą nerki.

Zapytania z google:

  • grzybica pęcherza
  • grzybica pecherza moczowego
  • grzybica układu moczowego
  • grzybica pęcherza moczowego objawy
  • grzybicze zapalenie pecherza moczowego
  • grzybicze zapalenie pęcherza
  • grzybica pęcherza objawy
  • grzybica ukladu moczowego
  • grzybica układu moczowego objawy
  • grzybica drog moczowych