Grzybica ucha

Grzybica ucha
Ucho wydaje się dość prostym narządem. Ale to tylko pozory. Stany zapalne ucha mogą być bardzo dokuczliwe i bolesne. Może się także zdarzyć inne, trudne do leczenia schorzenia jakim jest grzybica. Grzybica ucha objawia się uporczywym świądem i bardzo często odczuwana jest wilgoć w uchu, w stanach zaostrzenia może dojść nawet do wycieku.

Bardzo często w uchu grzyb dosłownie rozrasta się, takim objawem jego istnienia bywa w uchu czarna wydzielina – wystarczy wziąć wacik na patyczku i delikatnie przetrzeć ucho. Często lekarze określają takie objawy w uchu jako stan zapalny i przepisują antybiotyki, czym pogarszają jeszcze sytuacje, ponieważ antybiotyk zabija wszystkie drobnoustroje, również, a może przede wszystkim te, które mogłyby walczyć z grzybami, gdyby miały wsparcie ze strony człowieka.

Trzeba powiedzieć szczerze, że nawet dobrze leczona grzybica ucha ma tendencję  do nawrotów, od tego nie ma zazwyczaj ucieczki. Najważniejsza w pokonaniu grzyba jest konsekwencja, pod warunkiem , że zostanie postawiona prawidłowa diagnoza. Przy każdym schorzeniu ucha, gdy pojawia się w nim cokolwiek innego oprócz woskowiny, należy zrobić wymaz zarówno w kierunku bakterii i grzybów.

Dość rzadko spotykaną grzybicą jest ta rozwijająca się w uchu środkowym (perlak. Ten typ grzybicy pojawia się po długich, bakteryjnych stanach zapalnych ucha środkowego, a także u osób, które miały jakieś zabiegi operacyjne w uchy i grzyb rozwija się w ranie pooperacyjnej.

Istnieje również grzybica ucha zewnętrznego, która jest nieco łatwiejsza do wyleczenia niż ta w uchu środkowym. Czasami chorzy mają problem, czy grzybicą nie zarażą na przykład dzieci. Jeśli dzieci nie mają obniżonej odporności, to raczej nic im nie grozi, ale  zawsze należy zachować ostrożność – myć ręce, używać swoich ręczników i trzymać je w taki sposób w łazience, żeby nie dotykały  do ręczników pozostałych domowników.

Bardzo często u małych dzieci pojawiają się problemy i to nawracające z uszami – zazwyczaj lekarze oceniają to jako stan zapalny, podają antybiotyki, a problem po kilkunastu dniach wraca i tak się dzieje w kółko. Warto wówczas zainteresować się diagnozą w kierunku grzybicy – nawet jeśli laryngolog nie chce zlecić wymazu
z ucha w celu zbadania co jest przyczyną, to trzeba zrobić to prywatnie – taki wymaz nie jest kosztownym badaniem.

Grzybicę należy leczyć lekami przeciwgrzybicznymi, a dość często pacjenci leczeni są preparatami bakteriobójczymi. Przy cieniu podejrzenia o grzybicę w uchu należy natychmiast wprowadzić dietę bez węglowodanów – zero słodyczy i białej mąki, czy owoców. Warto jest przyjmować większe ilości probiotyków lub pić  napoje probiotyczne (jogurty), ale tylko takie bez cukru. Przy grzybicy ucha pomocne jest płukanie ucha przed zastosowaniem leków – takie głębokie płukanie powinien zrobić laryngolog. Płukanie powoduje zniszczenie grzybni i atak grzyba nie będzie już taki silny, a dobrze dobrane leki spowodują, że grzybica powinna ustąpić. Medycyna ludowa zaleca w grzybicy jedną skuteczną metodę – włożenie do ucha świeżego korzenia chrzanu – takie metody nigdy nie zaszkodzą, a wielu forumowiczów potwierdza skuteczność tej metody.

Zapytania z google:

  • grzybica ucha
  • grzybica uszu
  • grzybica ucha objawy
  • grzybica uszu objawy
  • grzybica w uchu
  • grzyb w uchu
  • ucho
  • świąd ucha
  • czarna wydzielina z ucha
  • grzybica ucha leczenie