Higieniczny tryb życia

Warunkiem zdrowia jest tak zwany higieniczny tryb życia. Jednak wiele osób ma tysiące powodów, żeby takiego stylu życia nie prowadzić. W założeniu człowiek pracuje 8 godzin, więc pozostałą część dnia  może podzielić na 8 godzin snu i 8 odpoczynku, sprawy domowe.

Rzadko komu udaje się tak idealnie rozłożyć dzień na 3 części. Jednak trzeba pamiętać, że człowiek musi spać od 5 do 8 godzin na dobę, żeby funkcjonować. Oczywiście bywają odchylenia od tego. Ideałem byłoby zasypianie wówczas, gdy organizm się tego domaga i budzenie w sposób naturalny, co jest rzadko kiedy możliwe.

Następna sprawa to dieta dobrze zbilansowana, dzięki czemu organizm będzie w dobrej formie. Trzeba unikać słodyczy, białej mąki, słodzonych, gazowanych napojów, tłustych wędlin i mięsa, smażonych potraw….. Dużo jest potraw, które lepiej jeść tylko okazjonalnie.
Odżywianie daje zdrowie lub je zabiera – osoba odżywiająca się świadomie powoduje, że podwyższa się standard życia, jedzenie tego, co się mówiąc po prostu , nawinie pod rękę, czyli fast foody, batoniki, drożdżówki, cole doprowadzają do wyjałowienia organizmu, a węglowodany w różnej formie spowodują, że może grozić takiej osobie grzybica.

Higieniczny tryb życia to także dbanie o higienę ciała. Oczywiście każdy wie o tym, ze trzeba się myć, nosić czystą bieliznę i ubranie. Jednak trzeba pamiętać o tym, żeby nie wylegiwać się w wannie, ponieważ w ten sposób  niszczy się warstwę lipidową skóry – dlatego lepszy jest szybki prysznic.

Do higieny życia codziennego trzeba zaliczyć również aktywność fizyczną. Jedni uprawiają jogging, a inni są na tyle niesprawni, że musi im na pewnym etapie wystarczyć spacer. Każdego poranka, zanim wstanie się z łóżka warto poprzeciągać się jak kot i dopiero wstać, a po wstaniu zrobić klika wymachów rękami, nogami, zrobić parę przysiadów, kilka podskoków i dzień będzie  wyglądał zupełnie inaczej.

Warto też zadbać o to, żeby w mieszkaniu panowały również higieniczne warunki do życia. Należy zatem je odkurzać, wietrzyć. Zawsze warto wietrzyć pościel -  słońce lub zimą mroźna aura  pomagają pozbyć się roztoczy, które powodują alergię. Należy co pewien czas wymieniać lub w specjalny sposób wszystkie materace, kołdry i poduszki.

I jeszcze jedna ważna sprawa, która może nawet niewielu osobom kojarzy z higienicznym trybem życia – ze spokojem psychicznym, z brakiem stresu. Ktoś powie, że stres to znak dzisiejszych czasów, ale właśnie ten stres trzeba eliminować. Zdrowie psychiczne to ważny element higienicznego trybu życia. W zasadzie dobra kondycja psychiczna jest podstawą zdrowia fizycznego. Nawet najbardziej zdrowe odżywianie, systematyczne ćwiczenia fizyczne  nie zdziałają nic, jeśli zdrowie psychiczne nie jest w normie. Bardzo dużo chorób ma podłoże psychosomatyczne i wyleczenie strony psychicznej daje w efekcie ustąpienie objawów chorobowych. Zaburzenia psychosomatyczne prowadzą jednak do faktycznych zmian organicznych – nawet takie choroby jak grzybica mogą mieć podłoże psychiczne, jak wrzody, chore jelita, czy serce.
+

Zapytania z google:

  • higieniczny tryb życia
  • zasady higienicznego trybu zycia