Probiotyki

Probiotyki
Bardzo często słyszy się o probiotykach. Lekarze zalecają branie takich preparatów probiotycznych, szczególnie przy kuracjach antybiotykami.

Co takiego mają probiotyki w sobie, że poleca się je do codziennego stosowania?
Otóż, ogólnie można powiedzieć, że to po prostu bardzo przyjazne człowiekowi bakterie, które żyją w ludzkim organizmie. Najczęściej spotykane są dwa rodzaje tych przyjaznych bakterii:

 • lactobacillus
 • bifidobacterium, ale jest ich sporo więcej.

Można zadać pytanie, jak ludzie sobie radzili kiedyś bez probiotyków?
Otóż, kiedyś nie było przede wszystkim antybiotyków, które są odpowiedzialne za niszczenie bakterii, między innymi tych przyjaznych. Jednak ludzie jedli sporo takich rzeczy  jak zsiadłe mleko, twarożek ze zsiadłego mleka.

Na pewno rzadko kto wie, że kiedyś uważano wręcz, że probiotyki (i prebiotyki) są … szkodliwe dla zdrowia. Teraz wiadomo, że przyjazne bakterie, które są we wszelkich przetworach z fermentowanym mlekiem

W literaturze można spotkać dwie bardzo podobnie brzmiące nazwy, ale oznaczające zupełnie inne preparaty. Można spotkać bowiem probiotyki i prebiotyki.

PROBIOTYKI
O probiotykach już trochę tu napisano. Wiadomo już, że probiotyki są przyjaznymi bakteriami, chociaż są one silne i potrafią żyć w trudnych warunkach przewodu pokarmowego. Ważne są wśród nich bakterie kwasu mlekowego, które produkują bardzo ważne przeciwciała IgA, znajdują się one w ślinie. Probiotyki wpływają na pracę jelit , poprawiają ich perystaltykę , zapobiegają  bólom brzucha, biegunce i problemom z trawieniem. Biorą też udział w produkcji witaminy B12,P P. K i  kwasu foliowego.

Probiotyki doskonale radzą sobie w przewodzie pokarmowym, ale niestety są sytuacje, które powodują, że są niszczone. Głównie kuracje antybiotykami i chemioterapeutykami – preparaty te niszczą wszystkie bakterie, które żyją w organizmie, nie potrafią oszczędzić tych dobrych i dlatego tak ważne jest w trakcie kuracji tymi lekami i po niej dostarczanie  organizmowi jak najwięcej  bakterii probiotycznych, które na nowo zasiedlą przewód pokarmowy.

W czasie kuracji antybiotykowej należy spożywać jak najwięcej sfermentowanych przetworów mlecznych (ale bez cukru) oraz probiotyki w kapsułkach, żeby jak najszybciej odbudować dobrą florę bakteryjną.

PREBIOTYKI
Probiotyki to te składniki pokarmu, których organizm nie trawi, ale stymuluje i to bardzo mocno, wzrost oraz aktywność probiotyków. Właściwie bez tych prebiotyków  potrzebne organizmowi probiotyki nie miałyby się jak rozwijać. Prebiotyki, przykładem może tu być inulina, spełniają jeszcze jedną ważną rolę  – reguluje motorykę jelit.

SYNBIOTYKI
Bardzo często odbudowanie flory bakteryjnej wymaga dostarczenia zarówno probiotyków i prebiotyku, ponieważ choroba bardzo często powoduje niedobory obu składników. Powstały więc preparaty, które są synbiotykami i zawierają w swoim składzie i probiotyki i prebiotyki i takie preparaty są gwarancją odbudowy flory bakteryjnej.

W normalnych warunkach nie potrzeby wspomagania się aptecznymi preparatami probiotycznymi , ale żeby tak było należy jeść kiszonki, cytrusy, jabłka ze skórką i używać octu winnego. Jednak w razie konieczności kuracji antybiotykiem należy pamiętać, że sama dieta nie wystarcza i trzeba sięgnąć najlepiej po synbiotyki.

Zapytania z google:

 • probiotyki na grzybice
 • probiotyk na grzybice
 • probiotyki przy grzybicy
 • probiotyki a grzybica
 • probiotyki na grzybicę jelit
 • Probiotyki Rodzaje
 • jakie probiotyki przy grzybicy
 • probiotyk a grzybica
 • jakie badania na grzybicę jelit